Firma ČEZ požádala ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu dostavby Temelína na životní prostředí. Žádost byla podána poté, co nezávislá energetická komise vedená šéfem Akademie věd Václavem Pačesem zveřejnila předběžné závěry o směřování české energetiky. Budoucnost energetiky vidí především na úsporách energie, větší podnikatelské volnosti na energetickém trhu, růstu obnovitelných zdrojů a silnějším podílu jaderné energie.
Komise potvrdila obavy ohledně nedostatku elektřiny v Česku po roce 2015, a proto se firma ČEZ rozhodla začít hned jednat. „Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie,“ uvedl šéf ČEZ Martin Roman. Investice do jaderného zdroje je sice obří, na druhou stranu výroba elektřiny je pak poměrně levná. Navíc neznečišťuje vzduch popílkem či emisemi CO2, na které se musí nakupovat drahé povolenky.
Dostavbu Temelína podporují i zastupitelé z okolí Temelína. Zcela či spíše pro jadernou energii jsou v Česku až dvě třetiny lidí. I na Slovensku probíhá dostavba dvou bloků JE Mochovce.
Každý z dvou uvažovaných reaktorů by mohl mít výkon až 1 700 megawatt.
V úvahu připadají reaktory od těchto firem:
moskevský Atomenergoprojekt VVER 1070
americký Westinghouse AP 1200
francouzská Areva EPR 1650
japonský Mitsubishi EU 1700
Nynější reaktory v ČR:
v Dukovanech jsou čtyři reaktory VVER 440 MW
v Temelíně jsou dva reaktory VVER 1000 MW
Související články:
|