Vstup pro členy


Jméno
Heslo
Zapamatovat

Nové heslo    

Atominfo

Kurz ČEZ


Akcie ČEZ

Návštěvnost




Odběr novinek

RSS 2.0

ČEZ plánuje novou jadernou elektrárnu Tisk
Neděle, 02 březen 2008

Rok a půl staré programové prohlášení vlády, jež odmítá rozvoj jaderné energetiky, pořád platí. Přesto energetická společnost ČEZ už dnes chystá podmínky na budování nových reaktorů v obou svých domácích jaderných elektrárnách - jak v Temelíně, tak v Dukovanech.
Další článek na toto téma najdete na ihned.cz ČEZ plánuje novou jadernou elektrárnu v Dukovanech

Dukovany souhlasí

O možném rozšíření Temelína se mluví už delší dobu, teď si ČEZ začal chystat půdu i pro stavbu dvou nových bloků v Dukovanech. Firma tu žádá o změnu územního plánu a zřejmě uspěje: "Náš zájem je jádro. V územním plánu s rozšířením jaderné elektrárny o dva bloky počítáme," řekl HN starosta Miloš Kudera.

Nový územní plán Dukovan se bude schvalovat příští rok a dá se čekat, že obec plány ČEZ na nové jaderné bloky odsouhlasí už proto, že má od energetické firmy nemalé peníze. ČEZ jen letos rozdá obcím kolem elektrárny patnáct milionů korun. Samotné Dukovany s 24 miliony v rozpočtu letos od něj dostaly 2,9 milionu, příští rok to bude ještě o dva miliony víc za reklamu na společenských akcích. Vstřícný je i kraj Vysočina. "Nemáme nic proti rozšíření Dukovan. Lidé z Vysočiny jsou hrdí na to, že každá pátá žárovka svítí kvůli nim," říká krajský radní Jaroslav Hulák.

Volání po jádru sílí

Tlak na změnu energetického kurzu koaliční vlády, který se dosud řídil přáním odpůrců jádra ze Strany zelených, sílí. Příklon k jaderné energetice podporuje i nedávno oznámená energetická strategie Evropské unie, která do budoucna počítá s výrazným zdražení emisí skleníkových plynů.

Česká vláda zatím neřekla, na čem chce českou energetiku stavět, čeká na verdikt nezávislé komise, vedené předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Ta má závěry předložit v létě. Pačes sám se jádru nebrání: "Je výhodnou cestou, protože země má dostatek uranu," řekl už loni. "V komisi jsou názory pro spuštění procesu výstavby jakýchkoli elektráren, tedy i jaderných," dodává dnes.

"Jakmile Pačesova komise předloží závěry, dáme do vlády návrh usnesení nové energetické koncepce," řekl HN náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner. "Myslím, že v něm bude podpora jaderné energetiky. A i přes nesouhlas Strany zelených by to mohlo ve vládě politicky projít," dodal.

Změnu energetické politiky vlády chce i část zákonodárců: "Budeme žádat o revizi vládního prohlášení, aby politika nebránila rozvoji jaderné energetiky," řekl předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS).

Proti stavbě nových jaderných bloků se nedá čekat ani masový odpor veřejnosti. Nedávno obce v okolí Dukovan odmítly záměr ČEZ na stavbu 21 větrníků v sousedství jaderného zdroje a někteří starostové se dali slyšet, že jádro jim vadí mnohem méně než větrné elektrárny.

Pokud dá jaderné energetice vláda zelenou, pokusí se ČEZ zřejmě nejdřív prosadit rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně.

"Ta byla původně připravována pro čtyři bloky, ze kterých se nakonec postavily jen dva. Dostavba je nejvýhodnější a nejlevnější variantou," říká mluvčí ČEZ Eva Nováková, podle níž firma možná ještě letos požádá pro rozšíření Temelína o posudek vlivů stavby na životní prostředí. Impulzem pro takový krok by se mohla stát právě zpráva Pačesovy komise. Pokud by se na Temelíně začalo pracovat hned, mohly by se tu nové reaktory rozjet už v roce 2020.

V případě Dukovan je podle Novákové ve hře spíš než rozšíření na čtyři bloky stavba úplně nové elektrárny, jež nahradí tu dnešní, až skončí její životnost. Dukovany mají zatím od Úřadu pro jadernou bezpečnost povolený provoz do roku 2017, lze jej však prodloužit o dvacet let. Příprava nové stavby je na samém začátku a podle Novákové tu ČEZ nic časově netlačí.

28.2.2008 Autor: Milan K. Osvaag

Související články: