Vstup pro členy


Jméno
Heslo
Zapamatovat

Nové heslo    

Atominfo

Kurz ČEZ


Akcie ČEZ

Návštěvnost
Odběr novinek

RSS 2.0

Větrný park na Znojemsku Tisk
Pátek, 22 únor 2008
Větrný park o výkonu 32 až 48 megawatt chce postavit společnost ČEZ v Tavíkovicích a Čermákovicích na Znojemsku. ČEZ už má v České republice souhlasy obcí k výstavbě větrných elektráren o výkonu 110 MW.
Podrobnosti na ihned.cz

 

Větrný park o celkovém výkonu 32 až 48 megawatt chce v Tavíkovicích a Čermákovicích na Znojemsku postavit společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Projekt zahrnuje 16 strojů s jednotkovým výkonem 2 – 3 MW. Server iHNed.cz o tom informoval manažer komunikace Skupiny ČEZ Ivo Měšťánek.

"V současnosti máme souhlasy s výstavbou od obou obcí i rezervované vyvedení výkonu do sítě. Dalšími fázemi projektu budou vypracování studie EIA (Environmental impact assessment (EIA) – studie dopadů projektu na životní prostředí - pozn. red.) a získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Park by mohl stát v průběhu roku 2011," uvedl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.

Lokalita je podle společnosti ČEZ dostatečně větrná. Má i dobré parametry pro připojení strojů do sítě, díky tomu je realizace projektu ekonomicky smysluplná. Pro obce bude přínosem pravidelný příspěvek do rozpočtu za každý stroj, navyšovaný každých pět let. Provoz je projektován na 20 let s možným prodloužením, uvádí zpráva společnosti ČEZ.

Přibývají souhlasy obcí s výstavbou

Projekt větrného parku Tavíkovice – Čermákovice je součástí aktivit Skupiny ČEZ v rozvoji větrné energie. Mezi další velké projekty patří plánovaný větrný park u Stříbra (13 strojů, 26 až 39 MW), park Rešice – Horní Dubňany (10 až 12 strojů, 20 až 24 MW) či park Dlouhé pole (33 strojů, 66 MW). Cílem projektů je udělat další výrazný krok k posílení podílu výroby z obnovitelných zdrojů ve Skupině ČEZ i v ČR a tím i ke snížení produkce skleníkových plynů.

"Obcí, které nám daly souhlas s výstavbou, stále přibývá. Již nyní máme souhlasy k výstavbě elektráren o celkovém instalovaném výkonu 110 MW," upřesnil Sedlák.

Základem obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jsou nyní vodní elektrárny. Skupina ČEZ, coby největší domácí výrobce elektřiny, plánuje do roku 2020 výrazné rozšíření svých výrobních kapacit především v oblasti větrné energetiky a spalování biomasy.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která patří do Skupiny ČEZ, vyrábí stoprocentně čistou a ekologickou energii v 21 vodních elektrárnách (z toho 20 jsou malé vodní elektrárny a jedna velká) a ve svých záměrech počítá zejména s větrnou energetikou, využitím biomasy a bioplynu.


Související články: