Lovelock: Ekologická katastrofa je nevyhnutelná |
|
Pondělí, 03 březen 2008 |
Jaderná energetika, argumentuje James Lovelock, jeden z nejrespektovanějších britských vědců, dokáže vyřešit problém s energií. Horším problémem budou potraviny. Aktivisté, kteří se domnívají, že je možné lidstvo zachránit životem z obnovitelných zdrojů, se hluboce mýlí. Lidstvo má šanci přežít jedině, pokud bude výrazně rozvíjet svou technologii, nikoliv tehdy, bude-li její rozvoj omezovat.
Celý článek najdete na serveru blisty.cz
James Lovelock: Ekologická katastrofa je nevyhnutelná, užívejte si života, pokud to ještě jde
V roce 1965 chtěli vědci od společnosti Shell vědět, jak bude svět vypadat v roce 2000. Konzultovali celou řadu odborníků, kteří spekulovali o hovercraftech, poháněných energií vzniklou z fúze, a o dalších sci fi technologických možnostech. Když se ropná společnost dotázala na názor Jamese Lovelocka, ten předpověděl, že hlavním problémem kolem roku 2000 bude životní prostředí. "Bude se zhoršovat do takové míry, že vážně ohrozí jejich podnikání," uvedl.
"A samozřejmě," říká dnes osmaosmdesátiletý Lovelock o 43 let později s úsměvem, "a skoro přesně to se skutečně stalo."
Lovelock šíří předpovědi ze své osobní laboratoře ve starém mlýně v hrabství Cornwall od poloviny šedesátých let. Vždycky byly velmi přesné, takže si vysloužil pověst jako jeden z nejrespektovanějších - i když "kontroverzních" nezávislých britských vědců. Od doby, kdy mu bylo 40 let, pracuje sám. Vynalezl přístroj na zjišťování freonů v atmosféře, což pomohlo objevit rostoucí díru v ozónové vrstvě a vypracoval hypotézu Gaia, revoluční teorii, podle níž je Země seberegulačním superorganismem. Původně se této teorii vědci posmívali jako mystice, dnes však je tato teorie podstatou téměř veškeré klimatologie.
Po desítky let Lovelockova podpora pro jadernou energetiku ekologické aktivisty šokovala - v poslední době však stál větší počty přijímají jeho argumenty. Lovelockova nejnovější kniha The Revenge of Gaia (Pomsta Gaiy) předpovídá, že v roce 2020 bude extremní počasí normální, bude docházet ke globální devastaci, že do roku 2040 bude většina Evropy mít saharské klima a části Londýna budou pod vodou. Nejnovější zjištění Mezivládního panelu o podnebných změnách používají daleko méně dramatického jazyka - avšak výpočty IPCC nejsou příliš daleko od Lovelockových.
Ještě daleko více znepokojující než Lovelockovy apokalyptické klimatické předpovědi je jeho naprostá jistota, že téměř všechno, co děláme proti globálnímu oteplování, je špatně. Většina ekologických kroků, například recyklace, omezování emisí uhlíku a mezistátní obchod s nimi, či přesvědčení, že změna individuálního životního stylu může planetu zachránit, jsou fantazií. Globální oteplování podle Lovelocka už přešlo za bod, kdy ho bylo možno zastavit, a katastrofa je už neodvratitelná.
"Dnes je prostě už na jakoukoliv akci příliš pozdě," tvrdí. "Možná, kdybychom něco začali dělat tak v roce 1967, mohlo to pomoci. Ale teď už nemáme čas.
Lovelock je přesvědčen, že globální oteplování je nyní nezvratitelné a že se už nedá nic dělat proti tomu, že určité části planety se stanou příliš horké na to, aby se tam dalo žít, anebo budou zaplaveny. To povede k hromadné migraci, hladomorům a epidemiím. Británie se stane záchranným člunem pro uprchlíky z kontinentální Evropy, tak namísto plýtvání časem budováním větrných turbín by měla Británie začít plánovat jak přežije.
Aktivisté, kteří se domnívají, že je možné lidstvo zachránit životem z obnovitelných zdrojů, se hluboce mýlí. Lidstvo má šanci přežít jedině, pokud bude výrazně rozvíjet svou technologii, nikoliv tehdy, bude-li její rozvoj omezovat.
Jaderná energetika, argumentuje Lovelock, dokáže vyřešit problém s energií. Horším problémem budou potraviny. "Možná, že se lidi naučí syntetizovat potraviny. Nevím. Syntetizovat potraviny není žádný šílený vizionářský nápad, dá se to už koupit v tesku, jmenuje se to quorn. Moc dobré to není, ale lidi to kupují. Dá se z toho přežít. Ale Lovelock se obává, že lidstvo nevynalezne potřebné technologie včas, a očekává, že "asi 80 procent" světového obyvatelstva do roku 2100 zahyne. "Lidé předpovídají armageddon už dlouho, ale k tomuto skutečně dojde."
Kdo má pravdu? Výbor IPCC, který argumentuje, že se prevencí dá ještě katastrofě zabránit, anebo Lovelock, který tvrdí, že ne? Co je podle Lovelocka podstatou těchto rozdílů v úsudku? Rozdílné interpretace vědeckých dat, anebo osobní postoje? Lovelock odpovídá: "Osobní postoje."
Lidstvo žije podle Lovelocka nyní v období, které je přesně jako léta 1938-39, kdy "jsme všichni věděli, že se stane něco strašného, ale nevěděli jsme, co proti tomu dělat."
Co tedy máme v současnosti dělat? Lovelock se směje a říká: "Užívejte si život, pokud to ještě jde. Protože budete-li mít štěstí, budete mít tak dvacet let, než dojde ke katastrofě."
Související články:
|
|